Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Atatürk Bulvarı Şanlı İş Merkezi No: 105/301 Kızılay ANKARA 0 (546) 763 46 46 - 0 (506) 061 06 06

Karbondioksit Lazer Yara Ve İz Tedavisi

Son Güncelleme : 01.08.2023

Karbondioksit Lazer Yara Ve İz Tedavileri Ne Kadar Etkilidir?

Estetik açıdan dış görünümümüze etki eden, vücudumuzda kalıtsal ya da sonradan oluşan yara ve izler hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Kazalara, yanıklara ve yaralanmalara bağlı olarak, meydana gelen bu izlerden kurtulmanın yollarından biri de karbondioksit lazerdir. Son yıllarda ülkemizde de karbondioksit lazer yara ve iz tedavileri için tercih edilerek kullanılmaktadır. Bu tedaviler, yaranın zamanına, oluş biçimine ve derinliğine bağlı olarak, genetik ve fizyolojik yapısına göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Hem tedavi, hem de estetik sebeplerden ötürü yara ve iz tedavilerinde, doktorlar açısından karbondioksit lazer ön plana çıkmaktadır.

Lazerle yara izi tedavileri nasıl yapılır?

Franksiyonel CO2 lazer ya da diğer adıyla karbondioksitli lazer sistemi ile hastanın yarasının bulunduğu alana lazer ışığı gönderilerek, ısı hasarı oluşturulur. Bu alandan oluşturulan deformasyon sonucunda, yaranın iyileşme mekanizması tetiklenerek, dokuda iyileşmeye, toparlanmaya yani ciltte bulunan kollajen yapısının harekete geçmesine neden olunur. Kabarık ve geniş olan yara izlerinde ise lazer uygulaması ile kabarık izler cilt seviyesine çekilerek hem renginin hem de genişliğinin azalması sağlanır.

Tıp alanında henüz yüzde yüz yara izlerini yok edecek bir teknik bulunmasa da, en son teknoloji olarak kullanılan karbondioksit lazer yara ve iz tedavileri günümüzde iyi sonuçlar vermektedir. İzlerin yumuşatılması ve ciltle uyumlu görünerek dışardan belli olmamasına çalışılmaktadır. Bu lazerin dalga boyunun 10650 nm olması nedeniyle cilt tam kat yenilenebilmektedir.

Lazerle yara ve iz tedavileri kaç seans sürebilir?

Yaranın yapısına, biçimine, derinliğine, rengine, bulunduğu yerine ve hastanın genetik özelliklerine göre uygulanacak olan seans sayısında değişiklikler görülmektedir. Vücudun tedaviye vereceği tepkiye bağlı olarak ortalama 3 ila 6 seans arasında sürmektedir. Uygulamalar arasında 1 ay aralık bırakılır.

Lazer uygulamasından sonra yarada neler meydana gelir?

Uygulamaların her birinde olmak üzere yüz bölgesinde 4-5 güne, vücut bölgesinde ise 15 güne kadar bir kabuklanma veya pullanma olmaktadır. Zaman geçip bu pullanmalar döküldüğünde cildin pürüzsüz olduğu görülür. Seanslar tekrarlandığında ise, izlerde belirgin bir şekilde iyileşme görülerek, yumuşak ve deri rengine yakın bir görünüm kazandırılır.

Karbondioksit lazer yara ve iz tedavileri uygulamalarının genellikle sonbahar ve kış aylarında yapılması daha uygundur. Uzman doktor tarafından verilecek olan ilaçlardan başka hiçbir şey kullanılmamalıdır. Lazer işleminden sonra; kişi duş alabilir, nemlendirici sürebilir kısacası normal günlük yaşamına dönebilir.