Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Atatürk Bulvarı Şanlı İş Merkezi No: 105/301 Kızılay ANKARA 0 (546) 763 46 46 - 0 (506) 061 06 06

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Son Güncelleme : 01.08.2023

Lazer Epilasyon Bilgi

Öncelikle Lazer Epilasyon nedir? Hangi bölgelerde kullanılır? Nasıl Kullanılır? Hasta acı hisseder mi? Seans sayısı nasıl belirlenir? Hormon bozukluklarında seans neden artar? Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz? Lazer çeşitleri nelerdir? Lazer de kullanılan ışın zararlı mıdır? Lazer epilasyon da neden güneşe çıkması önerilmez? gibi sıkça sorulan sorulara cevap verelim….

Lazer Epilasyon Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon uygulaması yapılmadan önce derinin kuru olup olmadığına dikkat edilmelidir. Daha sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kıl köklerinin yerinde olmasıdır. Temizlenerek, ağda, jilet, cımbız gibi aletlerle kıl kökleri temizlenmez. Eğer temizlenirse, lazer epilasyon cihazları bu kökleri okuyamaz.

Cilt ve kıl yapısı önemlidir. Lazer epilasyon uygulamasında cilt ve kıl yapısı önemlidir. Cilt ve kıl yapısı tespitinin ardından lazer epilasyon uygulanacak bölgeye jel sürülerek ayarlanmış olan lazer epilasyon cihazı bölgenin üzerinde gezdirilerek nokta atışı sayesinde kıl köklerine lazer ışınlarını göndermeye başlar. Bu şekilde kıl köklerine inen lazer ışığının ısınması sayesinde kıl kökleri zayıflar ve zaman içerisinde dökülmeye başlar.

Lazer Epilasyonda Cilt ve Tüy Yapısı Önemli Midir?

Cilt ve tüy yapısı, lazer epilasyon uygulamalarında büyük önem taşır. Çoğu lazer epilasyon sistemi uygulama sırasında cilt ve tüy yapısına göre tedavinin süresine belirler ve ince tüy yapısına sahip kişilerde lazer epilasyon seansları farklı olarak belirlenir. Ya da farklı cihazlar tercih edilir.

Açık tenli kişilerde lazer epilasyon tüm lazer sistemlerinin rahatlıkla kıl köklerini okuyabildiği ten yapısıdır. Koyu tenli kişilerde lazer epilasyon etkisi çok az görülmektedir ve uzman doktor tarafından uygulamanı yapılması gereklidir. Orta renk ten yapısına sahip kişiler ise tedavi süresinin uzaması ve tüy renginin ön plana çıktığı cilt yapılarıdır.

Tüy ve Cilt Rengine Göre Lazer Epilasyon Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Açık renk tüy yapısına sahip kişiler, tedavi süresinin uzun olduğu uygulamalar uygulanır. Bu renk tonları açık sarı ve kızıl tüylü olanlarıdır. Orta koyulukta sarı renk tüy yapısı da lazer epilasyon tedavi sürecini uzatan tüy yapısıdır.

Koyu renk tüy yapısına sahip olan cilt, en kolay tedavi sürecinin olduğu tüy yapılarıdır. Lazer epilasyon sistemleri koyu renk tüyü daha kolay okur ve tedavi daha kısa süreli gerçekleşir.

Orta renk tüy yapısına sahip ciltlerde ise açık ve orta kahverengi tüyler tedaviye kolay cevap verir. Ancak bu tüyler de kendi aralarında daha da açık olanlarına rastlanabilir. Tüyler kalın olduğunda tedavi süresi daha başarılı geçer.

Lazer epilasyon uygulamalarında solaryum ya da gün ışığı ile bronzlaşma işlemi yapılmadıkça yaz mevsiminde de lazer epilasyon uygulaması yapılabilir. Gün ışığına çıkmak için açık kalan yerler korumalı faktörlü kremlerle korunmalıdır.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Anestezi Gerekli midir?

Ancak gelişen teknoloji sayesinde birçok lazer epilasyon sistemi, uygulama sırasında soğutucu sisteme sahip olduğu için hissedilen acıyı en aza indirmeyi başarmıştır. Biz hastalarımıza, acıyı biraz daha aza indirmek için lokal anestezi uygulayabiliyor ya da lazer epilasyon yapılacak bölgeye uyuşturucu bazlı kremlerden işlem öncesinde kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Lazer epilasyon işlemi yaptırmadan önce birçok dikkat edilmesi gereken nokta vardır.

Hem cilt sağlığı hem de sağlıklı bir tedavi için uygulanması gereken birçok kural vardır. Lazer epilasyona gitmeden en az on ya da on beş gün önceden uygulama yaptıracağınız bölgeyi ağda, cımbız, ip, epilatör gibi tüy alma yöntemleriyle almamalısınız. Solaryum, direk güneş ışığı gibi bronzlaştırıcı unsurlardan kaçınılmalıdır. Eğer bronzlaştırma işlemi yapılmışsa ten asıl rengi gelene kadar beklenmelidir.

Lazer uygulamasına başlamadan önce tüylere sarartma işlemi yapılmaz. Peeling, kese, deri soyma gibi işlemler lazer uygulamasından önce durdurulmalıdır. Epilasyon uygulamasından en az üç dört gün önce kıllar jilet ile tıraşlanmalı, yüz bölgesi alınacaksa tüyler jilet yerine makasla ucundan kısaltılmalıdır.

Lazer Eplasyon Fiyatları Nedir?

Lazer epilasyon fiyatlarına net bir fiyat verilememektedir. Çünkü hangi bölgeye epilasyon yaptıracağınız. Kıl yapınız ve cilt yapınız önemlidir. Ayrıca ten yapınıza göre seçilecek epilasyon cihazı da önemlidir. Peki nedir? Bu lazer epilasyon cihazları ve özellikleri;

1.)Alexandrite Candela Lazer Epilasyon

Yanlış uygulama, deneyimsiz ellerden yapılan lazer epilasyon, kişide kalıcı etkilere neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için;

 • Lazer epilasyon uygulamasını muhakkak konusunda deneyimli, bilgili kişiler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Deneyimsiz kişilerin, verilecek dozun yanlışlığı sonrasında hastanın cildini yakma olasılıkları yüksektir.
 • Uygulama sonrasında ciltte isiliğe benzeyen kızarık ve kabarmalar oluşabilir. Bunun hiçbir zararı yoktur. Belli bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Firmamız, hastalarımızın konforunu ve rahatını düşündüğü kadar sağlığını da düşünerek, beklentilerin doğrultusunda en iyi hizmeti vermekte ve hastalarının memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Axenadrite Candela Lazer, epilasyon hizmetinin yanında çatlak ve cilt üzerindeki meydana gelen lekelenmelere karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu özelliklerinin yanında;

Alexandrite Candela lazer epilasyon ile canınız fazla yanmaz.

Diğer lazer epilasyon sistemlerine göre Alexandrite Candela lazer epilasyon, kişinin acı duyma durumunu en düşük oranda tutmaktadır. Bunun sebebi ise soğutma sisteminin olmasıdır. Soğutma sistemi sayesinde kişi diğer lazer epilasyonlarına göre daha az acı hisseder. Tüm dünya tarafından kullanılan ve FDA kurumu tarafından onaylanan bir cihazdır. Verdiği sonuçlar doğrultusunda, kişi en rahat ve konforlu epilasyon hizmetini alır. Tüm lazer epilasyon uygulamalarında ana amaç kıl köklerinin verilen lazer ışınları sayesinde zayıflatılması ve uygulanan seanslar sonrasında tüylerin giderilmesi hedef alınır.

2.) Nd Yag Lazer Epilasyon

Diode lazer epilasyon sisteminden sonra en uzun dalga boyuna sahip olan NdYag lazer epilasyon, kıl köklerinin en derinine inme özelliği taşımaktadır. Genellikle koyu renk tene sahip olan kişilerde oldukça etkilidir.

Ndyag lazer epilasyon özellikleri

 • Tıpkı diode lazer epilasyon gibi soğutucu sisteme sahiptir.
 • Ciltte kızarıklığa ya da tahriş edici özelliklere sahip değildir.
 • Cilt ile temas etmediği için hijyenik problemler yaratmaz.
 • Diğer lazer epilasyon sistemlerine göre daha fazla acı hissettirir.
 • Sadece tüylenme tedavisinde değil kılcal damar tedavisinde ve varis tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • NdYag lazer epilasyon yüz ve kol bölgesinde oldukça etkilidir.
 • Diğer lazer epilasyonlarda solaryum, güneş gibi faktörler yapılmaması için en büyük etkenlerdir. Ancak NdYag lazer epilasyon bronz tene ya da solaryumlu tene de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

NdYag tedavisinin kullanıldığı alanlar nelerdir?

NdYag lazer, sadece tüylenme sorununda değil, kılcal damarların tedavisinde, tırnak mantarı tedavisinde, varis tedavisinde ayrıca sivilce ve akne tedavisinde de kullanılmaktadır.

NdYag lazer epilasyonnun diğer epilasyon cihazlarına göre farkı nedir?

NdYag lazer epilasyon tüm cilt tiplerine uygun bir cihazdır. En ince olan kılları bile rahatlıkla okuyarak tedavi edebilmektedir. Dalga boyu daha uzundur. Bu yüzden kıl kökünün en derinine etki eder. NdYag lazer epilasyon genellikle yüz bölgesinde ve kol bölgesinde en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

Lazer Epilasyon Kanser Yapmaz
Çağımızın en büyük sorunu olan tüylenme sorununda kullanılan lazer epilasyon sistemleri birçok kişinin aklına da kanser yapar mı sorusunu akla getirmektedir. Yapılan araştırmalar ışığında hem dünyada hem de ülkemizde milyonlarca kişinin kullandığı lazer epilasyon uygulamalarında henüz kanıtlanmış bir kanser vakası bulunmamaktadır.

Lazer ışınları cilt altına değil kıl köklerine atış yapılarak işlem yapar. Bu yüzden özellikle genital bölgede bulunan yumurtalıklar ve kol altında bulunan lenf bezleri bu uygulamadan etkilenmez. Yumurtalıklar karın bölgesinde yerleşmiş durumda bulunan organlardır. Bu yüzden lazer epilasyon uygulanırken kıl köküne nüfuz eden ışınlar bu bölgelere ulaşamaz. Ulaşamadığı için kanser yapma olasılığı neredeyse sıfırdır. Kol altında bulunan lenf bezleri de aynı şekilde işlem gördüğü için lazer ışınlarının lenf bezlerine ulaşma gibi bir olasılığı yoktur.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Lazer epilasyon sistemini uygulanmadan önce ve sonra birçok dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar kişinin sağlığı ve estetik açıdan önemlidir.

Lazer epilasyon bölgeye uygulanırken el cihazı yardımıyla ışık enerjisi belli uzaklıktan nokta atışı yapar. Arka arkaya seri şekilde uygulama yapılırken kıl kökü verilen ısı yüzünden yanar ve zayıflar. Döküldükten sonra bir daha kıl kökü aynı yerde kıl üretemez hale gelir.

 • Deride kızarıklık oluşmuşsa koruyucu krem kullanılabilir.
 • Epilasyon sonrası çok sıcak olmayacak şekilde ılık bir duş alınabilir.
 • Epilasyon bölgesi güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Özellikle solaryum, deri soyma, peeling gibi işlemler yapılmaz.
 • Gün ışığına çıkılması gerekiyorsa koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Alexandrite Candela lazer epilasyon ile yüz bölgesine uygulama yapılmışsa koruma faktörü yüksek yüz kremlerinden kullanılır. Uygulama sonrası herhangi bir cımbız, ağda, epilatör ya da jilet türü tüy alma uygulaması yapılmamalıdır.

Alexandrite Candela lazer epilasyon sistemleri, diğer lazer epilasyon sistemlerine göre daha ayrıcalıklı özelliklere sahiptir. Ancak diğer lazer epilasyon sistemlerinde olduğu gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler cilt üzerinde ufak kabartılar ve kıl kökünde kısa süreli ödemlerdir. Bu sorunlar da çok kısa süre içinde kendiliğinden yok olur.