Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Atatürk Bulvarı Şanlı İş Merkezi No: 105/301 Kızılay ANKARA 0 (546) 763 46 46 - 0 (506) 061 06 06

Karbondioksit Lazer Yöntemi ile Siğil Silme

Karbondioksit Lazer Yöntemi ile Siğil Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Siğil tedavisinde geçmişten bu yana birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemlerden bir çoğu kesin sonuca ulaştırmazken bazıları da oldukça uzun ve meşakkatli bir süreci sunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve tıp alanında da hareketlenmesi ile beraber birçok yöntemde yeniliğe gidilmiştir. Bu noktada en çok etkilenen alanlardan birisi ise estetik cerrahidir. Son yıllarda hayatımıza giren lazer yöntemi sayesinde birden fazla hastalık, rahatsızlık tedavi edilebilmekte, istenmeyen birçok kusur lazer yöntemi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bu noktada karbondioksit lazer siğil silme yöntemi de uygulanan tedavilerden biridir. Tedaviden ve uygulama yönteminden bahsetmeden önce ilk olarak siğili, oluşum nedenlerini inceleyelim.

Siğil Nedir Nasıl Oluşur?

Siğil basit bir şekilde bakıldığında bir enfeksiyondur. HPV adı verilen bir virüsün üremesiyle oluşan bir enfeksiyondur. Virüs olduğu için bir bulaşıcılıkta söz konusudur ve yayılma eğilimi bulunur. Siğilin görünümüne baktığımızda deride kabarık, düz ve ip şeklinde ince uzantılar olarak görülebilir. Bulaşma şekillerine baktığımızda insanlar ile yapılan doğrudan temasta bulaşma gösterebilmektedir. Bununla birlikte ortak eşya kullanımı, havuzlar, temizlenmeyen saunalar ve cinsel ilişki ile bulaşma görülebilir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin çökmesi ile siğil sorunu görülebilmektedir.

Karbondioksit Lazer ile Siğil Silme Nasıl Yapılır?

Karbondioksit Lazer siğil silme ellerde, ayaklarda, tırnak çevresinde ve Genital bölgede görülen siğiller silinebilmektedir. Lazer sisteminde amaç siğillere ulaşan damarsal yapının tahrip edilmesi ile siğil beslenmesinin bitirilerek siğillerin bitirilmesi hedeflenir. Ortalama olarak 3 seans ile 5 seans sonunda siğil işlemi tamamlanır. İşleme baktığımızda son derece basit ve ağrısız bir işlem olup herhangi bir kesi, dikiş söz konusu değildir. İlk seansın ardından 2 hafta yada 20 günün sonunda bir sonra ki seans uygulaması yapılır. Siğillerin büyüklüğüne, türüne, oluştuğu bölgeye ve sayısına göre seanslar belirlenmektedir. En az 3 seans en fazla 5 seans bununla birlikte 5+2 seans şeklinde siğillerden tamamı ile kurtulabilirsiniz.

Lazer işleminin uygulanmasının ardından bölgede hafif bir kızarma ardından siyah  ve kahverengi yoğunluğunda bir kabuklanma olur. Bu kabuklanma bir nevi iyileşme süreci olarak kabul edilir. Kabuklanmanın olduğu bölgeye uygun antibiyotik krem verilir ve krem 5 günün ardından kesilir. 5. Günün sonunda %90 oranında iyileşme görülürken bir haftanın tamamlanması ile beraber bölgede iyileşme kesin olarak sağlanır. İşlem sırasında hafif bir yanma söz konusu olsa da kesi, dikiş ve farklı bir tahribat söz konusu olmadığı için kişinin günlük yaşantısını etkilemez.